Výstava Židé v boji a odboji

uveřejnil/a Světlana Lazarová  31. srpna 2023

Od 1. do 6. října 2023

Oficiální zahájení neděle 1. října v 17 hod.

Cílem výstavy je prezentování Židů nejen jako obětí, ale také jako lidí , kteří se bránili násilí, jakmile o něm vědeli. Informace, které jsou výsledkem dlouholeté práce historiků, dokazují, že Židé se zúčastnili bojů proti nacizmu a fašizmu se zbraní v ruce v překvapivě vysokém počtu. Výstava se staví proti lži o tom , že tito lidé šli jako ovce, smíření s tzv. konečným řešením. Jejími autory jsou přední česko-slovenští historikové - PhDr. Zlatica Zudová- Lešková, CSc., a PhDr. Jan Němeček, DrSc., z Historického ústavu AV ČR. Dosud byla vystavena v různých městech po celé České republice a v zahraničí (Německo, Slovensko,Izrael, Ukrajina, Bělorusko).

Součásti výstavy je animovaný film Nenastoupili (10 min.) , vytvořený žáky ZŠ Chocerady o skrývání židovské rodiny, která nenastoupila do transportu. Probouzí se v něm skutečný příběh rodiny Evy Benešové, rozené Weiszové, která se během druhé světové války v bývalém Československu musela skrývat.

Výstavu zahájí její spoluautorka PhDr. Zlatica  Zudová - Lešková, CSc., za přítomnosti paní Evy Benešové a dalších významných hostů a za doprovodu židovské lidové hudby skupiny Nešama.

Výstavu můžete navštívit od 2. do 6. října.

Pro školy:

každý den v týdnu od 8 do 12 hod. na objednávku.

Pro veřejnost:

po 2. října - od 14 do 16 hod.

út 3. října - od 14 do 19 hod.

st 4. října - od 14 do 19 hod.

čt 5. října - od 14 do 19 hod.

pá 6. října - od 14 do 16 hod.