Myko : kompletní zpravodaj ze světa hub / Jiří Dvořák, Daniela Olejníková

uveřejnil/a Kateřina Oktábcová  19. dubna 2024
odd. beletrie

Jsou důvtipné, inteligentní, komunikují a propojují se spolu na obrovské vzdálenosti, rozkládají i stavějí, mizí a zase se objevují, přizpůsobují se a proměňují, přežívají bez ničeho, nepříteli se brání mírumilovnými způsoby, léčí sebe i druhé, jsou krásné, rozmanité a tajuplné (jak málo o nich víme!). Houby! V tomto zpravodajství ze světa hub se dozvíte vše, o čem jste ani nesnili, a zjistíte, že my lidé jsme zralí na zásadní proměnu. Houby tu byly už před milióny let, ale dosud neměly vlastní časopis. Napravit se to snaží textově obrazová publikace, která poskytuje čtenářům nejen množství informací o těchto všudypřítomných organismech, ale i zábavu s houbami i o houbách. Kniha je stylizovaná jako svazek deseti čísel svérázného časopisu, který si píší samy houby. Ukazuje, jak lze vtipně a s lehkostí předat populárně naučný obsah. Její podoba, jíž dala tvář ilustrátorka Daniela Olejníková, staví na formátu s různorodými rubrikami oslovujícími i čtenáře, kteří se o svět hub nezajímají. Vedle rozhovorů s houbami a popisu jejich jednotlivých druhů se zde nachází pravidelné „kulturní okénko“ s poezií ze světa hub, reportáže, návody na jejich pěstování i pokusy s nimi, ale také převyprávěné mýty o houbách – „mykomytologie“. Texty odborné se střídají s uměleckými, aniž by to mělo vliv na faktografickou stránku publikace. Autor v ní navazuje na to nejlepší z naší populárně naučné literatury pro čtenáře jak mladé, tak i dospělé a chytře přivádí čtenáře k vědomí, že v tomto důmyslném přírodním prostředí jsme hosty.

Kniha získala ocenění Magnesia Litera 2024 v kategorii knih pro děti a mládež.

Chcete další informace? Klikněte sem a dostanete se na detail tohoto titulu v Katalogu knih naší knihovny.